با یک اسم درست بازدید سایتت رو بالا ببر

با یک اسم درست بازدید سایتت رو بالا ببر

چرا سایتم سرچ نمیشه؟ به عنوان صاحب یک سایت یا کسب و کار تا حالا به این سوال فکر کردی؟ انتخاب یک نام اشتباه و نامناسب یکی از مهم ترین عواملی است که به دیده نشدن سایت شما کمک می کند و باعث جا ماندن شما از رقیبهایتان می شود.

خیلی از صاحبین کسب و کار و سایت ها به اشتباه بر این باورند که داشتن یک نام مناسب جز اصل های اساسی و مهم نیست و در آینده می توانند آن را تغییر دهند ولی این یک باور غلط است که ضررهای زیادی را با خودش دارد. در ادامه اهمیت انتخاب یک نام مناسب را برای بیشتر دیده شدن را توضیح می دهیم.

Domain name یا نام دامنه همان اسم وبسایت شما است که توسط کاربران سرچ و صدا زده می شود هر نام دامنه مانند کد ملی افراد منحصر به فرد است. هر چقدرنام دامنه شما ساده تر باشد بهتر و طولانی تر در ذهن مخاطب می ماند. از ویژگی های مهم و اساسی انتخاب یک نام دامنه مرتبط بودن آن با حوزه کسب و کار وهدف شما است هر چقدر این دو بهم نزدیک تر باشند نام شما بهتر درذهن مخاطبانتان می ماند و شما راحتتر می توانید خود را مطرح و برند کنید.

بخش های اصلی یک نام دامنه:

هر نام دامنه از دو بخش اصلی نام دامنه و پسوند تشکیل شده است که  جز بخش های اساسی و لازم در طراحی سایت شما است. طبق عکس زیر آفیس کوچولو نام دامنه ما و .ir پسوند دامنه ما است. نکته قابل توجه این هست که هر نام دامنه می تواند خودش subdomainهایی یا زیر دامنه هایی داشته باشد. به عنوام مثال mail.yahoo.com یک زیر دامنه از دامنه یاهو است. هدف اصلی یک زیردامنه جدا کردن بخش های مختلف یک سایت از یکدیگر است.

نام دامنه

بخش های نام دامنه

ویژگی های یک نام درست:

تمام ویژگی های زیر کمک می کند تا نام شما بهتر در ذهن مخاطب بماند.

  • اسم انتخابی تک سیلابی باشد: تا جای ممکن اسم انتخابی از یک بخش تشکیل شده باشد و از انتخاب نام های طولانی پرهیز کنید. ازاعداد و کاراکترهای غیر حرفی استفاده نکنید.
  • اسم گویا و شفاف باشد: از انتخاب اسم های مخفف شده و که فقط خودتان معنای آنرا درک کنید دوری کنید. اسم باید طوری انتخاب شود که معنای روشن و واضحی برای همه داشته باشد.
  • اسم مرتبط با زمینه فعالیت شما باشد: اسم را منطبق با حوزه فعالیت خود انتخاب کنید، به عنوان مثال اگر حوزه فعالیت شما در زمینه ساختمانی است از یک اسم مناسب همین حوزه استفاده کنید.

برای مشاوره برای انتخاب مناسب ترین نام برای سایت خود می توانید با تیم آفیس کوچولو از طریق فرم زیر در ارتباط باشید.

فرم مشاوره

 

پسوندهای دامنه:

پسوندهای مختلفی برای دامنه ها وجود دارد این پسوند ها دسته بندی های مختلفی دارند که هر بعضی از آنها جهت فعالیت سایت را نشان می دهند. به عنوان نمونه پسوند .ir به کشور ایران اشاره دارد و یا .gov به دولتی بودن آن وبسایت اشاره دارد. رایج ترین پسوند .com است که مخخف commercial  است و به تجاری بودن وبسایت اشاره دارد.

دامنه‌ها از سوی موسسه ICANN ( Internet Corporation for Assigned Names and Number) تایید و معرفی می‌شوند. شما بر اساس نوع فعالیت خود باید پسوند مناسب را برای نام دامنه خود انتخاب کنید.

در وبسایت https://parspack.com/blog/domain/what-is-domain لسیتی از پسوندهای موجود گذاشته شده است.

آزاد بودن یک دامنه:

همانطور که در ابتدا این مقاله گفته شده هر نام دامنه منحصر به فرد است و ما نمی توانیم دو نام دامنه یکسان داشته باشیم مگر اینکه پسوندهای آنها با هم متفاوت باشند. برای اینکه بررسی کنید نامی که انتخاب کردید قبلا توسط کس دیگری انتخاب نشده باشد می توانید از وبسایت https://www.whois.com/ کمک بگیرید. طبق عکس زیر در باکس مشخص شده می توانید نام دامنه خود را جسنجو کنید و از آزاد بودن آن مطلع شوید.

آزاد بودن نام دامنه

آزاد بودن نام دامنه

همچنین سایت https://www.godaddy.com/ یکی دیگر از وبسایت هایی است که می توانید نام دامنه های آزاد را در آن جستجو کنید.

آزاد بودن نام دامنه

آزاد بودن نام دامنه

خرید یک دامنه:

شرکت های داخلی زیادی هستند که می توانید در آنها نام دامنه دلخواه خود را ثبت سفارش کنید. اگر در مرورگر خود عبارت خرید دامنه را سرچ کنید بسیاری از این شرکت ها و وبسایت ها به شما پیشنهاد می شوند. لازم به ذکر است که شما هر ساله مبلغی را برای تمدید نام دامنه خود باید پرداخت نمایید تا نام دامنه در انحصار شما باشد.

ثبت دامنه ملی .IR:

توجه داشته باشید که برای ثبت پسوند ملی .ir  باید در سامانه ایرنیک ثبت نام کنید و اطلاعات لازم رو در اختیارشان قراردهید. همچنین پس از ثبت نام باید دسترسی را برای آن شرکتی که ازش دامنه را خریداری کردید مجاز نمایید تا بتوانند دامنه شما را فعال نمایند.

اگر به اطلاعات بیشتری در همین زمینه نیاز دارید ما براتون ویدیویی در پیج اینستاگراممون https://www.instagram.com/p/CTrIrphDeBf/?utm_medium=copy_link آماده کردیم.

جمع بندی:

انتخاب هوشمندانه و درست یک نام برای سایت می تواند کمک بزرگی به برند شدن و شناخته شدن شما کند. یک نام درست می تواند به کم کردن هزینه های تبلیغاتی شما برای دیده شدن نیز کمک کند، پس هر کسی که قصد راه اندازی سایت را دارد باید به این نکته توجه ویژه ایی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید