چرا از تجربه کاربری (ux) استفاده می‌شود؟

در گذشته طراحی محصولات ساده بود؛طراحان آنچه را که فکر می‌کردند خوب است می‌ساختند و امیدوار بودند مشتریان آن را دوست داشته باشند اما اکنون چطور؟

امروزه تجربه کاربری (ux) را همه جا می‌توان پیدا کرد.هرچند تعداد مقالاتی که در این حوزه وجود دارند اندک است اما بر اهمیت این موضوع رو به روز افزوده می‌شود.تمرکز بر تجربه کاربری(ux) به طراح کمک می‌کند تا بر کاربر تمرکز کند.این عامل زمانی که پروژه وارد بازار می‌شود، شانس موفقیت را افزایش می‌دهد چون دیگر قمار نیست که محصول را تنها به خاطر نام تجاری آن انتخاب کنند.

همانطور که گفته شد در گذشته طراحان آنچه را که خودشان فکر می‌کردند خوب است طراحی می‌کردند اما متاسفانه این روش 2 مشکل داشت : اول اینکه در گذشته رقابت کمتر بود چون توجه مردم به اینترنت و رقابت آنلاین ناچیز بود.دوم اینکه به کاربر محصول در این فرایند توجهی نمی‌شد.موفقیت یا شکست توسعه پروژه بیش از آنکه به قضاوت تیم طراح وابسته باشد،به شانس بستگی داشت.

 حال یک طراح تجربه کاربری (ux) لازم است بر چه  سوالاتی تمرکز کند:

1.آیا سایت یا اپلیکیشن برای کاربر ارزشی ایجاد می‌کند؟

2.آیا کاربر سایت یا اپلیکیشن را به راحتی پیدا می‌کند و می‌تواند در آن حرکت کند؟

3.آیا کاربر هنگام استفاده از آن واقعا لذت می‌برد؟

طراحی تجربه کاربری خوب و بد

طراحی تجربه کاربری(ux) چیست؟

به طور کلی تجربه کاربر(ux)به سادگی این است که افراد هنگام استفاده از یک محصول یا خدمات چه احساسی دارند. در بیشتر موارد این محصول یا خدمات یک وب سایت یا یک برنامه کاربردی برای دریافت اطلاعات خواهد بود.هر نمونه تعامل انسانی با یک تجربه کاربری(ux) مرتبط است؛اما به طور کلی افراد شاغل در حوزه UX علاقه‌مند به ایجاد ارتباط بین کاربر (انسان) و رایانه و محصولات مبتنی بر رایانه مانند وب‌سایت‌ها ،برنامه‌ها و سیستم‌ها هستند.برای درک بیشتر این مفهوم می تونین  به مقاله معرفی ux  مراجعه کنین .

طراح تجربه کاربری (ux) چه کسی است؟

طراح تجربه کاربری (ux) کسی است که بررسی و تحلیل می‌کند که کاربران درباره محصولی که او ارائه می‌دهد ، چه احساسی دارند.سپس طراح تجربه کاربری (ux) این دانش را به توسعه دهندگان محصول انقال می‌دهد تا مطمئن شود کاربر هنگام استفاده از محصول بهترین تجربه ممکن را خواهد داشت.طراحان تجربه کاربری (ux) تحقیق می‌کنند، یافته‌های خود را تحلیل کرده و آن‌ها را به اعضای دیگر تیم توسعه انتقال می‌دهند، بر اجرای پروژه نظارت می‌کنند و مطمئن می‌شوند که یافته‌های آن‌ها اجرا شده است.

برای مثال بررسی نتیجه تحقیقی که می‌گوید دکمه سبز خرید باید به رنگ سبز باشد و پیگیری اجرای آن.

طراح تجربه کاربری

روش اصلی برای انجام تجربه کاربری (ux) چیست؟

روش اصلی برای تضمین تجربه کاربری (ux) در بسیاری از پروژه‌ها تمرکز بر طراحی کاربر محور است.طراحی کاربر محور بر پایه طراحی نیازهای کاربران ورفتارهای مورد نیاز در ذهن آن‌هاست( یعنی پروژه بعد از راه‌اندازی بر اساس رفتارهای کاربران جهت‌دهی می‌شود و توسعه پیدا می‌کند.) این مسئله برای طراحان تجربه کاربری (ux) مهم است که طراحی کاربر محور وسیله‌ای برای اطمینان از مطلوب بودن تجربه کاربری (ux) در آن پروژه می‌باشد.

جمع‌بندی:

طراحی تجربه کاربری تماما چیزیست که برای هدایت ساخت محصول استفاده می‌شود تا به شکل دادن احساس کاربران هنگام استفاده از محصولمان کمک کنیم.گاهی هم با وجود همه دانش طراحی ،پروژه با شکست مواجه می‌شود. به هر حال استفاده مناسب از طراحی تجربه کاربری(ux) ،شانس موفق بودن محصول از نظر کاربر را نسبت به پروژه‌هایی که از اصول تجربه کاربری(ux) استفاده نکرده‌اند،افزایش می‌دهد.

آیا می‌خواهین از مشکلات رایج تجربه کاربری(ux) جلوگیری کنین؟

تیم آفیس کوچولو به شما کمک می‌کنه تا به بهترین نحو این کار رو انجام بدین.برای دریافت مشاوره، فرم مشاوره آفیس کوچولو رو پر کنین تا مشاوران ما باهاتون تماس بگیرن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید