تجسم اطلاعات چه کمکی به ما می‌کند؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که هر روز چه مقدار اطلاعات از سوی هر یک از ما در زندگی روزمره جریان دارد؟ این اطلاعات می تواند از روزنامه ای که شما در هنگام صبحانه می خوانید، ایمیل هایی که در طول روز دریافت می کنید، اظهارنامه های بانکی در زمانی که قصد برداشت پول خود یا خرج کردن آن را دارید، یا از گفتگو های روزمره و غیره به وجود آید.

در هر صورت شما کاملا از منشا دقیق این اطلاعات، مبنی بر اینکه آیا این موج از داده ها با هر جنبه ای از زندگی ما ارتباط دارد یا خیر ،اطمینان کاملی ندارید. این همان چیزی است که در اینجا در بعضی موارد ( علاوه بر اطلاعات شخصی ) جالب تر و احتمالا خسته کننده تر می باشد. با این حال، این اطلاعات تقریبا در هر جنبه ای از زندگی قابل دسترسی هستند.در طول چند دهه ی گذشته، اینترنت در ایجاد کردن، ذخیره و بازیابی اطلاعات در مورد این تغییرات ناگهانی انقلابی به پا کرده است. اقتصاد جهانی و ارتباطات فوری از طریق برنامه های پیام رسان (مانند تلگرام)، انفجاری را در حجم داده هایی که ما در معرض آن قرار گرفته ایم، ایجاد کرده است. در همان زمان، میزان زیادی از داده ها به سردرگمی احتمالی و فلج تحلیلی منجر می شود ( داده هایی که حجم زیادشان ما را گیج می کنند)

تجسم اطلاعات(هنر بازنمایی دادها به شیوه ای که به راحتی قابل درک و دستکاری باشد) می تواند به ما در درک اطلاعات کمک کند، در نتیجه در زندگی ما مفید و کاربردی خواهد بود. در همه شرایط از تصمیم گیری در کسب و کارهای اینترنتی تا ناوبری یک مسیر ساده در وب سایت و یا یک نیاز عظیم و رو به رشد، برای طراحان،  ارائه داده ها به معنی ارائه یک ارزش می باشد

تیم آفیس کوچولو به شما کمک می‌کنه تا مفهوم تجسم اطلاعات رو بهتر درک کنین .همچنین برای دریافت مشاوره در زمینه طراحی تجربه کاربری/ ux فرم مشاوره آفیس کوچولو رو پر کنین تا مشاوران ما باهاتون تماس بگیرن.

نمونه ای از تجسم اطلاعات روزمره

این نقشه در نقشه های گوگل تولید شده و دو روش ساده را برای مسیر چپاونگ مای در شمال تایلند به طرف بانکوک پایتخت تایلند در مرکز نشان می دهد.

نقشه در قالب کلمه و تصویر _ ارزش بیشتری را برای کاربرد نوع خاصی از کاربران دارد، در حالی که برای کاربری دیگر، نوع دیگری از نحوه ارائه ی اطلاعات مفید است و این موضوع عمدتا با هدف هر کاربر مرتبط می باشد. اولین بازنمایی شامل دستورالعمل های نوشته شده در مورد چگونگی رفتن از چپاونگ مای به بانکوک می باشد ( همانطور که می بینید، با این نقشه می توان رانندگی راحتی داشت _ با این حال، نکته ی قابل توجه این است که اگر ما قصد قصد تردد بین نقاط خاص در هر شهر را داشته باشیم این کار پیچیده تر خواهد بود ).

بازنمایی دوم تصویر مسیری است که به خودی خود یک نقشه ی کامل است. هر دو این مدل ها برای افراد مختلف ارزش های خاصی را نشان می دهند. در مورد اول دستورالعمل های نوشته شده ارزش بسیار بالایی برای افرادی دارد که قصد دارند به طور مستقیم از چپاونگ مای به بانکوک بروند ( مثلا مقصد یک تاجر برای رسیدن به جلسه ی کاری ) از سوی دیگر در مرحله ی دوم نقشه شامل داده هایی است که می تواند برای گردشگری که تمایل ندارد به طور مستقیم از نقطه ی A به نقطه ی B برود مفید باشد.کاربر می خواهد بداند ” چه چیزی را در مسیر حرکتش می بیند؟ ” این موضوع به گردشگر اجازه می دهد تا نقاطی با جاذبه ی گردشگری را در سفر خود جستجو کند.

هر دوی این بازنمایی ها نمونه هایی از تجسم اطلاعات هستند.اولی بر روی دستورالعمل های بسیار ساده و صریح تمرکز کرده که به حداقل محتوای گرافیکی متکی است و مجموعه ساده ای از دستورالعمل های کارآمد است.این موضوع به همان اندازه سریع و دقیق است که خواسته های یک تاجر مشخص هستند. دومی به نسبت داده های بیشتری دارد و در قالب بصری انتقال می یابد که پردازش شناختی سریعی را برای کاربر در پیش دارد و همچنین ما را قادر می سازد تا اطلاعاتی را که به سرعت می بینیم ، تحلیل کنیم.در عین حال تخیل وارد می شود تا در این اطلاعات دقیق گردد و به آهستگی اطلاعات را پردازش کند.

اگه دوست دارین که مقالات تجربه کاربری (ux) هر هفته براتون ارسال بشه روی این لینک کلیک کنین و فرم رو پر کنین.

کاربرد  بسیار متداول برای تجسم اطلاعات

ارائه ( برای درک کردن یا متقاعد ساختن کاربران ):

” اطلاعات در قالب تصویر ارزشی برابر با هزار کلمه را دارد ”

تس فلاندر، روزنامه نگار و سردبیر سیراکوز پست استاندارد، ۱۹۱۱

دیر زمانی است که روزنامه نگاران به عنوان افرادی شناخته شده اند که باور دارند برخی از ایده ها به سادگی برای برقراری ارتباط در قالب کلمات بسیار پیش پا افتاده هستند. این بازنمایی های بصری می تواند به بعضی از افراد کمک کند تا مفاهیمی را که توضیح آنها غیرممکن است را به راحتی درک کنند.

یکی از معروف ترین تجسم اطلاعات در جهان، نقشه ی زیرزمینی لندن است. این فقط یک ” نقشه ” در ساده‌ترین سطح درک از یک کلمه است که با نقشه ی جغرافیای روی سطح زمین بسیار متفاوت است، به نحوی که در نقشه ی زیرزمینی نمود می یابد. با این حال، این نقشه قادر است تا حد زیادی به درک هر فرد در سریع ترین راه ممکن در یافتن حرکت از یک نقطه در لندن با استفاده از سیستم حمل و نقل زیرزمینی کمک کند.

London Underground Mapبه عبارت ساده، نقشه زیرزمینی داده های پیچیده ای را برای درک اطلاعات فراهم می کند تا مفید و کارآمد باشد. این موضوع مهم نیست که Thames در نقشه یک رودخانه غیرممکن به نظر برسد. زیرا، کاربران از قطارهای زیرزمینی برای کشف رودخانه استفاده نمی کنند.  در یک نگاه اجمالی، ممکن است تصور کردن نقشه ی سیستم زیرزمینی لندن به منظور توانایی دریافت ماهیت پایتخت در چنین راه شسته و رفته ای دشوار به نظر آید. با این حال، فقط کاربران می خواهند از نحوه ی دسترسی به مکان های باستانی، قدیمی و منحصر به فرد آگاه باشند؛ آنها نمی خواهند این ویژگی بر روی نقشه نشان داده شود.

در نهایت تجسم اطلاعات طراحی شده است تا به ما در محاسبه سریع داده ها کمک کند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست
برای مشاوره رایگان تماس بگیرید